Projekt „Peta Cup 2022“


IV. ročník parkurového hobby seriálu pro jezdce 8 – 18 let je zpět!

Aneb Jak to celé začalo ?!

2019

Tento projekt vznikl v roce 2019 jako podpora jezdců v rozmezí 8 – 18 let a to pro skokově začínající i pokročilé jezdce.
V době, kdy celá myšlenka tohoto seriálu vznikala, byl kladen důraz na rozdělení jezdců nejen dle věku, ale i s ohledem na výšku jejich koňských partnerů. Aby měli účastníci ve věku 8 let na pony šanci na vítězství, aniž by je ohrožovali starší účastníci na velkých koních. Zde vznikla první myšlenka na pořádání něčeho výjimečného. První ročník Peta Cupu byl pilotním a „startovalo“ se ve 3 kategoriích. První kategorií byli jezdci 8-12 let na pony (pravidla ČJF neumožňují jezdcům mladším 11ti let startovat na velkých koních). Druhou kategorií byli jezdci 13-14 let, zde se nám již setkávali poníci vs. velcí koně. Třetí kategorií byli jezdci 15-18 let. Po pozitivních ohlasech jsme se rozhodli pro pokračování a rozšíření druhého ročníku.

2020

Druhý ročník seriálu byl rozšířen z původních tří na 4 kategorie. Jelikož se nám počet účastníků postupně navyšoval, přišlo nám více férové rozdělit i starší jezdce dle výšky koní. Vznikly proto kategorie Jezdci na pony 8-12 let, Jezdci na pony 13-16 let, Jezdci na velkých koních 11-14 let, Jezdci na velkých koních 15-18 let (Jezdci 17-18 let na pony byli součástí 4. kategorie).

Zároveň jsme v druhém ročníku zaznamenali i vzrůstající zájem o doplňkovou kategorii „Oldies Ride“, pořádanou pro jezdce 19+. Kteří se rovněž mohli účastnit soutěží na úrovních 50 – 80 cm a v průběhu sezóny libovolně volit výšku parkuru a sbírat body v celkovém pořadí.

2021

Třetí ročník seriálu zachoval 4 kategorie jezdců, plus doplňkovou kategorii Oldies Ride.
V tomto ročníku byla snaha o podporu přestupu dětí a juniorů z pony na velké koně a tak nabádal jezdce k účasti ve 2 kategoriích současně, tedy účasti s pony i s velkým koněm. Nejednomu účastníkovi tato strategie vyšla, a tak jsme měli možnost vidět jezdce, co přijali naši výzvu, „na bedně“ hned dvakrát, ve  2 různých kategoriích.

Finálové kolo nám na první pokus nevyšlo z důvodu nepřízně počasí, kdy bychom spíše než kolbiště mohli brázdit rýžové pole. A tak se poprvé v historii seriálu posouvalo finálové kolo kalendářem na, o týden pozdější, termín. Volba byla naprosto bezchybná a v náhradním termínu jsme si užili slunečné a teplé počasí. Bylo to skvělé finále !

2022

Letošní rok zachováváme 4 kategorie pro děti a juniory +  1 doplňková kategorie Oldies Ride (pro jezdce 19+).
Stále platí loňská výzva pro účast ve více kategoriích současně, jezdci tak mohou sbírat body hned 2x, ve 2 různých kategoriích a dle průběžných výsledků měnit strategii a účast v jednotlivých kolech. Fantazii se zde meze nekladou 🙂

I letošní rok zůstává na finálové kolo vyhlášena „nultá soutěž“ pro naše nejmenší s ukázkou jezdecké dovednosti. V této kategorii bude možná účast s vodičem i bez, ceny a floty obdrží všichni, kdo se zúčastní, bez ohledu na výsledek či zkrácený kurz. Přeci jen… Jsou to začínající děti, potřebují pozitivně motivovat, nepřepínat a krásný leckdy i první závodní zážitek (a ruku na srdce, kdo z rodičů udýchá celý parkur pěšmo 🙂 ).

Budeme se těšit na Vaši účast i podporu.
„Není důležité vyhrát, ale dobře se pobavit! Naučit se zajímavé strategie, poznat nové přátele a získávat zkušenosti hrou.“

 

Děkujeme i za mediální podporu a šíření této akce v povědomí ostatních.
Tým Peta.cz (Kv.)

Napsat komentář